Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 1 januari 2018
LASK
Utskriftvänlig
Information
[SCHACKHUSET] - [MEDLEMSAVGIFTER] - [HISTORIK] - [LASK-ORD]

LASK:s styrelse kan nås via e-post på styrelsen@lask.se
LASK-kontoret på Schackhuset  -  046-12 17 00

FUNKTIONÄRER 2018
Ordförande:  Sven-Ingvar Sundin, 073 - 430 9746

Vice ordförande: Adam Morell, 070 - 430 6570

Kassör: Calle Erlandsson, 073 - 326 4033

Sekreterare: Björn Ahlander,  073 - 834 2969

Vice sekreterare: Kjell Petersson,  076 - 317 6760

Övriga ledamöter:  Drazen Dragicevic och Nejib Bouaziz

Suppleanter: Anders Sandström och Sigurd Madison

Revisorer: Sina Attaran och Tomas Olsson; suppleant: Sebastian Nilsson

Valberedning: Dirk Rudolph (sammankallande), Sebastian Mauritsson och Petra Olsson

Hedersordförande: Calle Erlandsson
Hedersledamöter: Sven Asker, Kjell Krantz, GM Tiger Hillarp, GM Hans Tikkanen, GM Nils Grandelius, Nejib Bouaziz, GM Daniel Semcesen, GM Axel Smith, Sigurd Madison

Lunds Akademiska Schackklubb (845000-8431) är ansluten till Skånes Schackförbund, Korpen Skåne, Skånes Idrottsförbund, Sveriges Schackförbund, Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet och Riksidrottsförbundet.

LASK:s stadgar senast reviderade 2016-06-09.

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


LASK:s ORGANISATION
> STADGAR
> INFORMATION OM GDPR
> VERKSAMHETSPLAN 2018
> MEDLEMSAVGIFTER 2018

REGLER & TÄVLINGSBESTÄMMELSER
> FIDE:s SCHACKREGLER
> SSF:s tävlingsbestämmelser 2018/19

REJTINGLISTOR
> SÖK FIDE-REJTING
> REJTING LASK-medl 1.12 2018
> REJTINGRÄKNARE
> FRÅGOR OM ELO

SCHACKSKOLAN hösten 2018
> TRÄNINGSGRUPPER HT 2018
> INFORMATIONSBROSCHYR
> INTRESSEANMÄLAN pdf-fil
> TRÄNINGSPREMIER 2018

LASK-JUNIOR NYHETSBREV
> DECEMBER 2015
> JANUARI 2016
> MAJ 2016
> OKTOBER 2016
> FEBRUARI 2017
> OKTOBER 2017
> APRIL 2018
> SEPTEMBER 2018

SERIETABELLER 2018/19
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I:4 LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:8 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN div I LASK A
> ALLSKÅNSKAN div II B LASK B
> ALLSKÅNSKAN div II A LASK C
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-5

LASK OPEN hösten 2018
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> LIVE och PARTIARKIV

GAMMALT PARTIARKIV

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK

KOMMANDE ARRANGEMANG
> 11/12 LASKs VALMÖTE kl 18
> 11/12 LASK Blixt Open Öppet KM kl 19
> 14-16/12 Malmö Open/MSF Open GP4
> 18/12 LASKs JULFEST kl 17-19 unga
> 18/12 LASKs JULFEST kl 19-- vuxna
> 27/12-5/1 Rilton Cup Stockholm
> 12-13/1 Elitserien rond 4 & 6 Eksjö
> 12/1 Eksjö SK-LASK r4
> 13/1 Schack 08-LASK r6
> 13/1 SS Manhem III-LASK II div I:4
> 13/1 LASK III-Landskrona SK div II:8
> 13/1 LASK V-Malmö AS IV div IV Skåne
< 13/1 Limhamn V-LASK VI div IV Skåne
> 18-20/1 Flick-SM Helsingborg
> 19-20/1 Skåneblixten Lund
> 26/1 Ungdomsserien div 1+2
> 26/1 LASK 1-Eslöv 1 U div 1
> 26/1 Kristineb.-LASK 2 U div 2
> 26/1 En Passant 1-LASK 3 U div 2
> 26/1 U-SERIEN div 3 i Lund
> 26/1 LASK 4-HASK 4 U div 3
> 26/1 LASK 4-HASK 3 U div 3
> 26/1 Nybörjarserien Skånes SF
> 27/1 Ystad-LASK 2 Allskån.div I
> 27/1 Ystad 2-LASK 3 Allskån.div IIA
> 27/1 LASK 2-Klippan Allskån.div IIB
> 2/2 LASK-Limhamns SK Elitserien r5
> 2/2 Masken & Ålen Södra Sandby
> 3/2 En Passant-LASK III div II:8
< 3/2 Oves SK-Kristineberg div II:8
< 3/2 LASK V-Limhamn V div IV Skåne
< 3/2 LASK VI-Malmö AS III div IV Skåne
> 8-10/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 2/3 Skollags-DM Höllviken
> 3/3 Eslöv-LASK Allskån.div I
> 3/3 Engelholm-LASK 3 Allsk.div IIA
> 3/3 Kristineberg-LASK 2 Allsk.div IIB
> 9/3 Ungdomsserien div 1+2
> 9/3 Sandlöparen-LASK 1 U div 1
> 9/3 LASK 2-En Passant 1 U div 2
> 9/3 LASK 3-Bara Bönder 1 U div 2
> 9/3 U-SERIEN div 3 i Dalby
> 9/3 Bara Bönder 2-LASK 4 U div 3
> 9/3 LASK 4-En Passant 2 U div 3
> 9/3 Nybörjarserien Skånes SF
> 10/3 LASK III-Kristineberg div II:8
> 10/3 Harplinge/H-LASK II div I:4
> 10/3 LASK IV-Limhamn IV div III:8
< 10/3 Oves SK-Bara Bönder III div II:8
< 10/3 Malmö AS III-LASK V div IV Skåne
< 10/3 Ystads SS II-LASK VI div IV Skåne
> 23/3 LASK II-Örgryte SK div I:4
> 24/3 LASK II-Åstorps SS div I:4
> 24/3 LASK III-Limhamn III div II:8
> 24/3 Lunds SK-LASK IV div III:8
> 29-31/3 Elitserien rond 7-9 Malmö
> 29/3 Rockaden Sthlm-LASK r7
> 30/3 Rockaden Umeå-LASK r8
> 31/3 LASK-Wasa SK r9
> 6-7/4 Skåne Open (DM) Lund
>12/4 Schack4an distr-final, Höllviken
> > 14/4 LASK-Limhamn Allskån.div I
> 19-22/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 3-9/5 Sigeman Chess Malmö Live
> 10-12/5 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 30/5-1/6
Deltalift Open Tylösand GP8
> 5-14/7 Schack-SM Eskilstuna
> 20-28/7 Xtracon Open Helsingør
> 2-4/8 CellaVision Chess Cup Lund

SVENSKT GRAND PRIX 2018/19
> 3-5/8 CellaVision Chess Cup GP1
> 28-30/9 Västerås Open GP2
> 2-4/11 Hasselbacken Chess Open GP3
> 14-16/12 Malmö Open GP4
> 8-10/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 19-22/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 10-12/5 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 30/5-1/6
Deltalift Open Tylösand GP8

Play online chess


2700chess.com for more details and full list
LUND OPEN våren 2018
>
INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LASK OPEN hösten 2017
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LUND OPEN våren 2017
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LASK OPEN hösten 2016
> INBJUDAN
> LOTTNING & RESULTAT
> PARTIER

LUND OPEN våren 2016
> INBJUDAN
> LOTTNING & RESULTAT
> PARTIER

SVENSKT GRAND PRIX 2017/18
> 4-6/8 CellaVision Chess Cup GP1
> 29/9-1/10 Västerås Open GP2
> 3-5/11 Hasselbacken Chess Open GP3
> 15-17/12 Malmö Open GP4
> 9-11/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 30/3-2/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 20-22/4 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 10-12/5
Deltalift Open Tylösand GP8

SVENSKT GRAND PRIX 2016/17
>>> GP-ÖVERSIKT 2016/17 (8 tävlingar)
> 5-7/8 CellaVision Chess Cup Lund GP1
> 5-7/8 RESULTAT CellaVision CC 2016
> 23-25/9 Västerås Open GP2
> 4-6/11 Scandic Ariadne Masters GP3
> 16-18/12 Malmö Open GP4
> 10-12/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 14-17/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 5-7/5 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 25-27/5
Deltalift Open Tylösand GP8

> RESULTAT CellaVision CC 2015
> RESULTAT CellaVision CC 2016
> RESULTAT CellaVision CC 2017
> RESULTAT CellaVision CC 2018

SERIETABELLER 2017/18
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:10 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN LASK I & LASK II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-5

SERIETABELLER 2016/17
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:9 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-6

SERIETABELLER 2015/16
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV III:9 LASK III
> DIV IV SKÅNE LASK IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-4

SERIETABELLER 2014/15
> ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-4

SERIETABELLER 2013/14
> ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-3

GULDHÄSTEN våren 2015
> INBJUDAN
> RESULTAT Guldhästen A
> RESULTAT Guldhästen B

GULDHÄSTEN hösten 2014
> RESULTATTABELL

LASK OPEN hösten 2015
> RESULTAT
> PARTIARKIV

LUND OPEN våren 2015
> RESULTAT
> PARTIARKIV

LASK OPEN hösten 2014
> RESULTAT

LUND OPEN våren 2014
> RESULTAT

LASK OPEN hösten 2013
> RESULTAT

KLUBBTIDNINGEN BLASKAN
> Nr 1/2013 > Nr 2/2013 > Nr 3/2013
> Nr 4/2013 > Nr 5/2013 > Nr 6/2013


HANS ALFREDSONS TV-SCHACK
> Avsnitt 1 > Avsnitt 2
> Avsnitt 3 > Avsnitt 4
> Avsnitt 5 > Avsnitt 6
> Avsnitt 7 > Avsnitt 8

Rolf Martens stipendiefond

Club 64 sponsrar LASK"

Pixelkant höger
Pixelkant vänster Pixelkant höger
Pixelkant
Notiser
 » Magnus Carlsens You Tube Channel
 » Schacksnack
 » Matt & Patt
 » Skånes Schackförbund
 » Chessvibes
 » Sveriges Schackförbund
 » CHESS RESULTS
 » Bergens Schakklub
 » Lunds Schackakademi
 » Follow Chess
 » Chess Bomb
 » Greifswalder Schachverein
 » Inte bara schack
 » The Week in Chess
 » Chessdom
 » Chess 24
 » FIDE - Världsschackförbundet
 » SCHACKSLOTTET
 » Malmö AS
 » Limhamns SK
 » Chess Notes
 » Allskånskan
 » Dansk Skak Union
 » GM Tiger Hillarp
 » ChessBase
 » Schackelina
 » Nailimovs Endgame Database



Pixelkant vänster Rolf Martens stipendiefond
bankgiro 326-2458 Välkommen med ditt bidrag till Rolf Martens stipendiefond, som förvaltas av LASK. Meddela om du vill vara anoym bidragsgivare. Fondstyrelsen består av Calle Erlandsson, Johan Sigeman och Sven-Ingvar Sundin. Stipendier för resor och utbildning utdelas årligen för att stimulera ungdomsschacket. Åren 2009-2018 har totalt 26 stipendier på totalt 187 000 kr utdelats.

Insamlat hittills: 
249 672 kr

Tack till Göran Anderson, Avesta Schacksällskap, Baldvin Bern, Sten Bernhardsson, Göran Broström, Karin Bryntse, Kjell Bäckström, Per Christensen, Janne Clementsson, Peter Collett (2), Per Dahmström (2), Dunsudde AB, Bertil Ekstrand, Calle Erlandsson (3), Gunnar Finnlaugsson (4), Lennart Friberg, Hans Frisk (7), Kåre Gilstring, Jesper Hall, Ralph Halleröd, Bengt Hammar (2), Ronald Hansson, Gunnar Hjorth, Torbjörn Ivarsson, Carl Jephson, Göran Jepson, Rolf Karlsson, Ulf Korman, Ingvar Landén, Anders Larsson, Roland Larsson, Rolf Lekander, Jan Lind (2), H.E. Lindell, Bo Ländin, Sigurd Madison, Malmö Allmänna Schackklubb, Berit Martens Olsson, Mette Martens Ludwig, Tore Martens, Indrek Martinson, Arne Meurman (7), Björn Mossberg, Anders Nilsson, Ulf Nilsson (4), Tycho Nyström, Christer Olesen, Thomas Olsson (5), Alf Oredsson, Kenth Pettersson, Åke Pettersson, Feliks Przysuski (5), Per-Olof Rehnquist (2), Sven Rosell, Rödeby Schackklubb, Ludvig Sandström, Sandvik SRP AB, Schackklubben Rockaden, Harry Schüssler (6), Johan Sigeman, Gunnar Staf (3), Karin Svensson Smith, Sven-Ingvar Sundin (11), Hans Svedbark (2), Göran Törnered, Victor Ufnarovski (2), Eskil Wadensjö (5), Magnus Wahlbom (5), Erik Wennborg, Håkan Wennerström, Sven Wesén, Håkan Åkvist (3), Göran Åström, Stellan Öhrn, Peter Östberg samt tre anonyma bidragsgivare.

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 

 



Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga