Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 24 maj 2018
Calle
Utskriftvänlig
GDPR ersätter PUL
Den EU-baserade dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) träder i kraft 25 maj 20187 och ersätter den gamla personuppgiftslagen (PUL)

LASK ställer sig bakom den dataskyddspolicy som utarbetats av Sveriges Schackförbund.

Vi redovisar här LASK:s register, dess innehåll, användning, vilka personer som har behörighet att ändra i registren och vem som är registeransvarig. Om du har någon fråga ber vi dig mejla till LASK:s styrelse.

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


LASK-INFORMATION
> STYRELSE
> STADGAR
> VERKSAMHETSPLAN 2019
> MEDLEMSAVGIFTER 2019
> INFORMATION OM GDPR
> LASK-HISTORIK
> LASK-ORD

REGLER & TÄVLINGSBESTÄMMELSER
> FIDE:s SCHACKREGLER 2018
> FIDE Laws of Chess 2018 In English
> SSF:s tävlingsbestämmelser 2019/20

REJTINGLISTOR
> REJTING LASK-medl 1.12 2019
> RATINGTOPPEN SSF 1.12 2019
> SÖK FIDE-REJTING
> REJTINGRÄKNARE
> FRÅGOR OM ELO

SCHACKSKOLAN hösten 2019
> TRÄNINGSGRUPPER HT 2019
> INFORMATIONSBROSCHYR
> TRÄNINGSPREMIER 2019

LASK OPEN hösten 2019
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> LIVE och PARTIARKIV

LASK-JUNIOR NYHETSBREV
> DECEMBER 2015
> JANUARI 2016
> MAJ 2016
> OKTOBER 2016
> FEBRUARI 2017
> OKTOBER 2017
> APRIL 2018
> SEPTEMBER 2018
> MAJ 2019
> OKTOBER 2019

SERIETABELLER 2019/20
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I:4 LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:8 LASK IV
> DIV III:9 LASK V
> DIV IV SKÅNE LASK VI
> ALLSKÅNSKAN div I LASK A
> ALLSKÅNSKAN div II A LASK C
> ALLSKÅNSKAN div II B LASK B
> UNGDOMSSERIEN div 1 LASK 1-2
> UNGDOMSSERIEN div 3 LASK 3-4

GAMMALT PARTIARKIV

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK

KOMMANDE ARRANGEMANG
> 10/12 LASK Blitz Open
> 13-15/12 Malmö & MSF Open GP4
> 17/12 Avslutning Schackskolan kl 17
> 17/12 LASK:s valmöte kl 19
> 17/12 Julbord vuxna kl 19.30
> 26/12-5/1 Rilton Cup Stockholm
> 28/12 Skromberga mellandagsturn
> 4/1 KSK miniturnering Oxie
> 5/1 KSK 13dag-turnering Oxie
> 12/1 Rödeby SK-LASK II div I:4
> 12/1 Oves SK-Malmö AS div I:4
> 12/1 Helsingborgs SS-LASK III div II:8
> 12/1 LASK IV-En Passant II div III:8
> 12/1 LASK V-Bara Bönder div III:9
> 12/1 Kristineberg IV-LASK VI div IV
> 17-19/1 Flick-SM Örebro
> 18/1 Skåneblixten ind. Lund
> 19/1 Skåneblixten LAG Lund
> 25/1 U-serien div I
> 25/1 LASK 1-Sandlöparen
> 25/1 HASK 1-LASK 2
> 25/1 U-serien div III
> 25/1 LASK 3 - Kristineberg div 3
> 25/1 LASK 4 - En Passant 2 div 3
> 25/1 En Passant 2 - LASK 3 div 3
> 25/1 Kristineberg - LASK 4 div 3
> 26/1 LASK A-Eslöv div I Allsk r4
> 26/1 LASK C-Limhamn B div IIA Allsk r4
> 26/1 LASK B-Ystad div IIB Allsk r4
> 31/1-2/2 Elitseriesammandrag Lund
> 31/1 Limhamns SK-LASK Elitser r4
> 1/2 LASK-Växjö SK Elitser r5
> 2/2 LASK-Eksjö SK Elitser r6
> 2/2 LASK II-Oves SK div I:4
> 2/2 LASK III-En Passant div II:8
> 2/2 Skromberga-LASK IV div III:9
> 2/2 MAS III-LASK V div III:8
> 2/2 LASK VI-Kristineberg III div IV
> 4/2 Lund Open rond 1
> 7-9/2 Elite Hotels Open GP5 Växjö
> 15-16/2 Västgöta Open Skara
> 1/3 LASK II-Limhamn II div I:4
> 1/3 Oves SK-HASK div I:4
> 1/3 Limhamn III-LASK III div II:8
> 1/3 LASK V-Kristineberg II div III:8
> 7/3 U-serien div I Limhamn 1-LASK 1
> 7/3 U-serien div I Sandlöparen-LASK 2
> 7/3 LASK 3 - Bara Bönder 2 div 3
> 7/3 LASK 4 - Eslöv Marieh div 3
> 15/3 SK Mumien-LASK II div I:4
> 15/3 LASK III-Åstorps SS div II:8
> 15/3 LASK IV-HSS II div III:9
> 15/3 Malmö SS-LASK V div III:8
> 22/3 Limhamn A-LASK A div I Allsk r5
> 22/3 Kristianstad-LASK C div IIA r5
> 22/3 Limhamn C-LASK B div IIB Allsk r5
> 27-29/3 Elitseriesammandrag i Växjö
> 27/3 LASK-Stockholms SS Elitser r7
> 28/3 Wasa SK-LASK Elitser r8
> 29/3 SK Rockaden-LASK Elitser r9
> 10-13/4 Påskturneringen GP6 Norrk.
> 8-10/5 Mragel Open
> 21-23/5 Deltalift Open GP7 Halmstad
> 7/6 Martens minnesturnering
> 26/6-5/7 SM 2020 Helsingborg
> 31/7-2/8 CellaVision Chess Cup Lund

SVENSKT GRAND PRIX 2019/20
> 2-4/8 CellaVision Chess Cup GP1
> 27-29/9 Kvibergsspelen GP2
> 1-3/11 Hasselbacken Chess Open GP3
> 13-15/12 Malmö Open GP4
> 7-9/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 10-13/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 21-23/5 Deltalift Open Tylösand GP7

Play online chess


2700chess.com for more details and full list
LUND OPEN våren 2019
>
INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LASK OPEN hösten 2018
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LUND OPEN våren 2018
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LASK OPEN hösten 2017
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LUND OPEN våren 2017
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LASK OPEN hösten 2016
> INBJUDAN
> LOTTNING & RESULTAT
> PARTIER

LUND OPEN våren 2016
> INBJUDAN
> LOTTNING & RESULTAT
> PARTIER

SVENSKT GRAND PRIX 2018/19
> 3-5/8 CellaVision Chess Cup GP1
> 28-30/9 Västerås Open GP2
> 2-4/11 Hasselbacken Chess Open GP3
> 14-16/12 Malmö Open GP4
> 8-10/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 19-22/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 10-12/5 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 30/5-1/6
Deltalift Open Tylösand GP8

SVENSKT GRAND PRIX 2017/18
> 4-6/8 CellaVision Chess Cup GP1
> 29/9-1/10 Västerås Open GP2
> 3-5/11 Hasselbacken Chess Open GP3
> 15-17/12 Malmö Open GP4
> 9-11/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 30/3-2/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 20-22/4 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 10-12/5
Deltalift Open Tylösand GP8

SVENSKT GRAND PRIX 2016/17
>>> GP-ÖVERSIKT 2016/17 (8 tävlingar)
> 5-7/8 CellaVision Chess Cup Lund GP1
> 5-7/8 RESULTAT CellaVision CC 2016
> 23-25/9 Västerås Open GP2
> 4-6/11 Scandic Ariadne Masters GP3
> 16-18/12 Malmö Open GP4
> 10-12/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 14-17/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 5-7/5 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 25-27/5
Deltalift Open Tylösand GP8

> RESULTAT CellaVision CC 2015
> RESULTAT CellaVision CC 2016
> RESULTAT CellaVision CC 2017
> RESULTAT CellaVision CC 2018

SERIETABELLER 2018/19
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I:4 LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:8 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN div I LASK A
> ALLSKÅNSKAN div II B LASK B
> ALLSKÅNSKAN div II A LASK C
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-5

SERIETABELLER 2017/18
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:10 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN LASK I & LASK II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-5

SERIETABELLER 2016/17
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:9 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-6

SERIETABELLER 2015/16
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV III:9 LASK III
> DIV IV SKÅNE LASK IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-4

SERIETABELLER 2014/15
> ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-4

SERIETABELLER 2013/14
> ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-3

GULDHÄSTEN våren 2015
> INBJUDAN
> RESULTAT Guldhästen A
> RESULTAT Guldhästen B

GULDHÄSTEN hösten 2014
> RESULTATTABELL

LASK OPEN hösten 2015
> RESULTAT
> PARTIARKIV

LUND OPEN våren 2015
> RESULTAT
> PARTIARKIV

LASK OPEN hösten 2014
> RESULTAT

LUND OPEN våren 2014
> RESULTAT

LASK OPEN hösten 2013
> RESULTAT

KLUBBTIDNINGEN BLASKAN
> Nr 1/2013 > Nr 2/2013 > Nr 3/2013
> Nr 4/2013 > Nr 5/2013 > Nr 6/2013


HANS ALFREDSONS TV-SCHACK
> Avsnitt 1 > Avsnitt 2
> Avsnitt 3 > Avsnitt 4
> Avsnitt 5 > Avsnitt 6
> Avsnitt 7 > Avsnitt 8

Rolf Martens stipendiefond

Club 64 sponsrar LASK"

Pixelkant höger
Pixelkant vänster Pixelkant höger
Pixelkant
Notiser
 » Magnus Carlsens You Tube Channel
 » Schacksnack
 » Matt & Patt
 » Skånes Schackförbund
 » Chessvibes
 » Sveriges Schackförbund
 » CHESS RESULTS
 » Bergens Schakklub
 » Lunds Schackakademi
 » Follow Chess
 » Chess Bomb
 » Greifswalder Schachverein
 » Inte bara schack
 » The Week in Chess
 » Chessdom
 » Chess 24
 » FIDE - Världsschackförbundet
 » SCHACKSLOTTET
 » Malmö AS
 » Limhamns SK
 » Chess Notes
 » Allskånskan
 » Dansk Skak Union
 » GM Tiger Hillarp
 » ChessBase
 » Schackelina
 » Nailimovs Endgame Database



Pixelkant vänster Rolf Martens stipendiefond
bankgiro 326-2458 Välkommen med ditt bidrag till Rolf Martens stipendiefond, som förvaltas av LASK. Meddela om du vill vara anoym bidragsgivare. Fondstyrelsen består av Calle Erlandsson, Johan Sigeman och Sven-Ingvar Sundin. Stipendier för resor och utbildning utdelas årligen för att stimulera ungdomsschacket. Åren 2009-2019 har totalt 31 stipendier på totalt 202 000 kr utdelats.

Insamlat hittills: 
263 022 kr

Tack till Göran Anderson, Avesta Schacksällskap, Baldvin Bern, Sten Bernhardsson, Göran Broström, Karin Bryntse, Kjell Bäckström, Per Christensen, Janne Clementsson, Peter Collett (2), Per Dahmström (2), Dunsudde AB, Bertil Ekstrand, Calle Erlandsson (3), Gunnar Finnlaugsson (4), Lennart Friberg, Hans Frisk (7), Kåre Gilstring, Jesper Hall, Ralph Halleröd, Bengt Hammar (2), Ronald Hansson, Gunnar Hjorth, Torbjörn Ivarsson, Carl Jephson, Göran Jepson, Rolf Karlsson, Ulf Korman, Anders Kvarby, Ingvar Landén, Anders Larsson, Roland Larsson, Rolf Lekander, Jan Lind (2), H.E. Lindell, Johannes Lindvall, Bo Ländin, Sigurd Madison (2), Malmö Allmänna Schackklubb, Berit Martens Olsson, Mette Martens Ludwig, Tore Martens, Indrek Martinson, Arne Meurman (7), Björn Mossberg, Anders Nilsson, Ulf Nilsson (5), Tycho Nyström, Christer Olesen, Thomas Olsson (5), Alf Oredsson, Kenth Pettersson, Åke Pettersson, Feliks Przysuski (5), Bertil Pålsson, Per-Olof Rehnquist (2), Sven Rosell, Rödeby Schackklubb, Ludvig Sandström, Sandvik SRP AB, Schackklubben Rockaden, Harry Schüssler (6), Johan Sigeman, Gunnar Staf (3), Karin Svensson Smith, Sven-Ingvar Sundin (13), Hans Svedbark (2), Göran Törnered, Victor Ufnarovski (2), Eskil Wadensjö (5), Magnus Wahlbom (5), Erik Wennborg, Håkan Wennerström, Sven Wesén, Håkan Åkvist (3), Göran Åström, Stellan Öhrn, Peter Östberg samt tre anonyma bidragsgivare.

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 

 



Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga