Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 1 november 2008
Ellinor Frisk & Aditya Subramanian
Utskriftvänlig
Mragel Open: Profil 2
Stefan Fransson som har 2½/4 i Mragel Open är ordförande i Oskarshamns SS - en klubb på stark frammarsch.

Den tredje mest representerdade klubben i höstens Mragel Open är Oskarshamns SS. Jag och Aditya fick en pratstund med föreningens ordförande Stefan Fransson vars son David också deltar i tävlingen.

Hur tror du det kommer gå för dig i Mragel Open?

- Jag har inga höga målsättningar utan tar ett parti i taget och försöker lära mig så mycket som möjligt. Det blir inga snabba remier utan jag spelar på även om ställningen är utjämnad. När jag var ungefär arton år slutade jag spela schack men för ett år sedan bestämde jag mig för att det var dags att damma av pjäserna igen.

Inte nog med att Stefan började spela schack igen, han valdes dessutom till ordförande i Oskarshamns SS i mars 2007. Klubben är idag på starkt uppåtgående och har ett femtiotal medlemmar. Kan du berätta lite om er verksamhet?

- För mellan femton och tjugo år sen var det mycket aktivitet i klubben och vi hade då ett 30-tal ungdomsmedlemmar. Nu är vi åter på gång vilket till stor del är eldsjälen Josip Vrabecs förtjänst. Han är jättebra på att locka medlemmar och är både kassör och ungdomsledare i klubben. Josip är även en stark spelare, inte minst i korrschack, vilket har ökar intresset för schacket i Oskarshamn. Han är även bra på att kontakta de lokala medierna. Jag tror det är mycket viktigt för en klubb att ha en eldsjäl som Josip, utan honom hade allt varit annorlunda.

Hur ser framtiden ut för klubben?

- Jag är mycket hoppfull, det gäller att ha en positiv inställning annars kommer aldrig något att förändras. Just nu satsar vi hårt på schack-4an, inte bara i Oskarshamn utan även i grannkommunerna, och jag tror att det kommer generera en hel del nya medlemmar. Vi är också ute i skolorna där eleverna i vissa klasser kan välja schack som elevens val. På seniorfronten har vi nyligen börjar spela i Allsvenskan och ligger därför i division III, men vi siktar på att nå division I inom fem år.

Det kommer ni säkerligen att göra med så ambitiösa medlemmar! Tack för intervjun och lycka till både i Mragel Open och med klubben!

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
0766-270331
Trollebergsvägen 105, Lund, 227 31 Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

LASK:s arbetsutskott tar gärna
emot dina förslag till hur klubben ska
utveckla och förbättra verksamheten.
Mejla till

FÖRSLAGSLÅDAN

Vill du bli LEDARE?


Gynna LASK:s
SPONSORER

> SPONSOR-INFORMATION
> STÖD LASK PÅ OLIKA SÄTT!
> MEDLEMSAVGIFTER
> LASK-INFORMATION
> REGLER
> LIVE-PARTIER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> TRÄNINGSPREMIER
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> LASK:s FLYKTINGFOND
> CARNSTAMFONDEN
> KROONFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS
> SCHACKLEDARENS HANDBOK
> BLI SMART MED LASK

Lars OA Hedlunds Bildbank


KOMMANDE ARRANGEMANG


> 14-17/4 Påskläger på LASK
> 17/4 Analyskväll kl 19-21
> 18-21/4 Påskturneringen Norrköping GP5
> 22/4 Lund Blitz Open 2025
> 24/4 Älgjakten rond 2
> 27/4 DM Skånes SF Svedala
> 8/5 Älgjakten rond 3
> 12/5 Föredrag GM Brynell kl 19-21.30
> 15/5 Älgjakten rond 4
> 17-18/5 GP-finaler Skånes SF Limhamn
> 22/5 Älgjakten rond 5
> 24/5 Schackåttan Bara
> 24-25/5 Damallsvenskan Alingsås
> 29-31/5 Halmstad Open GP6
> 27/6-6/7 Schack-SM Uppsala
> 8-10/8 Kadettallsvenskan final

MOTIONSIDROTT (födda <2008)
INNEBANDY-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se

INNEFOTBOLL-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se

PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson

BORDTENNIS-intresserade:
Ta kontakt med Sven-Ingvar Sundin

LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess



2700chess.com for more details and full list


Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga