Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem

På SCHACKHUSET kan du köpa
LASK-hoodien 250 kr - LASK:s SUPPORTERHALSDUK 130 kr - T-shirt 100 kr - LASK-mugg 80 kr
STEGHÄFTEN 70 kr - STAUNTONBRÄDEN 280 kr - STAUNTONPJÄSER 300 kr
och DIGITALA SCHACKUR i olika modeller till oslagbara priser

Du kan också beställa via e-post till styrelsen@lask.se

NORMALA ÖPPETTIDER: måndagar 18-20, tisdagar 16.30-22, onsdagar 19-21, torsdagar 17-21, lördagar 10-12

VÄLKOMMEN TILL SCHACKSKOLAN!

MEDLEMSAVGIFTEN 2021
betalas till bankgiro 422-3855 eller swishas till 123 666 2035

ÖPPNA SKÅNSKA SKOLMÄSTERSKAPET 23.10 -
LASK-medl. fri startavgift - Webbanmälan - 76 ANMÄLDA
FLICK-SM i Malmö 29-31.10 - Webbanmälan
- ANMÄLDA

LASK WEEKEND 5 30-31.10 - Webbanmälan - 16 ANMÄLDA

Stöd gärna Tomas Carnstams stipendiefond
bankgiro 5550-5895 - Swish 123 666 2035

Insamlat hittills 53 414 kr

Stöd gärna Rolf Martens stipendiefond
bankgiro 326-2458 - Swish 123 666 2035

Insamlat hittills 304 086 kr

LASK GÖR SVERIGE SMARTARE!
Kreativitet - Kritiskt tänkande - Problemlösning - Mönsterigenkänning - Minnesfärdigheter
Socialt beteende - Kommunikationsförmåga - Samarbetsförmåga


Stöd LASK via GRÄSROTEN
Publicerad den 22 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Lag-SM-final i Stockholm 22-24 oktober
LASK är ett av de fyra lag som gör upp om segern i Lag-SM 2020-2021, som i helgen spelas på Elite Pallas Hotel i Stockholm.

Fredag 22 oktober kl 18.00
SK Rockaden, Stockholm - Lunds ASK           Eksjö SK - Stockholms SS

Lördag 23 oktober kl 14.00
Lunds ASK - Stockholms SS               SK Rockaden, Stockholm - Eksjö SK

Söndag 24 oktober kl 10.00
Eksjö SK - Lunds ASK                  Stockholms SS - SK Rockaden, Stockholm

RESULTATTABELL   LIVESÄNDNING   LAGLEDARENKÄTER på schack.se


Publicerad den 21 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Öppna Skånska Skolmästerskapet i Lund 23 oktober
LASK arrangerar Öppna Skånska Skolmästerskapet på Katedralskolan i Lund lördagen den 23 oktober.

Det spelas i fyra klasser: Juniorer (födda 2001-2004), Kadetter (födda 2005-2008), Miniorer (födda 2008-2009) och Yngre miniorer (födda 2011 eller senare).

Alla medlemmar i LASK får GRATIS startavgift!

10 ANMÄLDA LASKare
JUNIORER: Arsenyi Kantor
KADETTER: David Petersson, Hanna Jägare, Dawen Wang, Ludvig Morell
MINORER: Theo Stedman, Oscar Morell, Fredrik Meirose Willquist
YNGRE MINIORER: Qianru Zhong, Henrik Meirose Willquist

KLUBBLIGAN: Limhamns SK 13 anmälningar, SK Bara Bönder 11, LASK 10, En Passant 9, SK Sandlöparen 7, Landskrona SK 7, Eslövs SK 5, Kristianstads SS 5, HASK 4, Kristianstads SK 2, Helsingborgs SS 1, Kristinebergs SK 1, Malmö AS 1.

INBJUDAN - WEBBANMÄLAN - 76 ANMÄLDA SPELARE


Publicerad den 20 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Fritt spel inställt lördag 23/10
På grund av att LASK arrangerar Skånska Skolmästerskapet på Katedralskolan lördagen den 23 oktober är Schackhuset stängt denna dag.

Alltså inget fritt spel på Schackhuset lördag 23/10.


Publicerad den 20 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Älgjakten rond 4 spelas 27 oktober kl 18.00
Älgjakten är en turnering för spelare i alla åldrar med rejting under 1500 elo. Den spelas fem onsdagar kl 18.00 med början 6 oktober.

Rond 3 spelades 20/10 kl 18. Dessvärre uteblev återigen flera spelare utan att meddela sina motståndare eller tävlingsledningen. Detta är inte acceptabelt.
Lottning rond 4 är nu klar.

Rond 4 spelas 27 oktober kl 18.00

LOTTNING och RESULTAT

INBJUDAN   


Publicerad den 20 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
LASK WEEKEND 5 spelas 30-31 oktober
LASK inbjuder till ännu en weekend-turnering,
LASK WEEKEND 5, som spelas 30-31.10 på Schackhuset.

Vi gläds åt det stora intresset för våra weekend-turneringar och inbjuder därför till vår 5:e turnering. Konceptet är det vanliga - max 40 spelare i tio 4-mannagrupper.

INBJUDAN
WEBBANMÄLAN   
Ange grupp enligt nuvarande FIDE-rating. Slutlig gruppindelning enligt elo-rejting 1.10.

16 ANMÄLDA   
OBS! Anmälan giltig då avgiften betalats!    OBS att gruppindelningens ratinggränser är preliminära!


Publicerad den 20 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Kommande LASK-turneringar
På kort tid har vi fått många anmälningar till klubbens arrangemang. Vi påminner om att deltagarantal är begränsat och att "först till kvarn-principen" gäller.

OBS! Anmälan räknas som definitiv först när avgift betalats.

Öppna Skånska Skolmästerskapet 23.10 - Webbanmälan - 76 anmälda
LASK Weekend 5  30-31.10 - Webbanmälan - 16 anmälda


Publicerad den 20 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Nostalgiafton SM-guld 1976 onsdag 20 oktober kl 19
LASK inbjuder till nostalgiafton på Schackhuset 20/10 kl 19.
Fredrik Danelius koncentrerar kvällen till LASK:s lag-SM-guld 1976 och speciellt den avgörande matchen LASK-Vällingby SS. Det blir också en återblick till LASK:s tio lag-SM-guld.

Delar av guldlaget 1976 kommer att medverka: Magnus Wahlbom, Per-Inge Helmertz, Ulf Korman och Tomas Olsson.

Deltagarantalet är begränsat till 20.
LASK bjuder på enkel förtäring.

Föranmälan görs till styrelsen@lask.se

Vi kommer att prioritera deltagare från LASK-medlemmar, nuvarande elitlag och personer som var verksamma på 1970-talet.

Hittills 14 anmälda: Magnus Wahlbom, Ulf Korman, Per-Inge Helmertz, Tomas Olsson, Fredrik Danelius, Calle Erlandsson, Sven-Ingvar Sundin, Axel Smith, Håkan Wennerström, Johan Sigeman, Georgios Tsiakiris, Torbjörn Ivarsson, Arne Meurman

INBJUDAN

Uddenfeldt-Wahlbom 0-1   Årman-Helmertz 0-1    Korman-Laurine 1-0   Olsson-Carlsten 1-0
Helmertz-Balasjov ½-½ (LASK-Burevestnik)


» Äldre nyheter

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


> LASK-INFORMATION
> SPONSORER
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> MARTENSFONDEN
> CARNSTAMFONDEN

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK

KOMMANDE ARRANGEMANG

> 17-26/10 OS synskadade Grekland
> 22-24/10 LAG-SM 2020-2021 final
> 22/10 SK Rockaden-LASK kl 18
> 23/10 SK LASK-Stockholms SS kl 14
> 24/10 SK Eksjö SK-LASK kl 10
> 23/10 Skånska Skolmästerskapet
> 24/10 Allskånskan
> 26/10 LASK OPEN rond 3
> 27/10 Älgjakten rond 4
> 27/10 Träning GM Smith 19.00-21.30
> 29-31/10 Flick-SM Malmö
> 30-31/10 LASK WEEKEND 5
> 2/11 LASK OPEN rond 4
> 2-3/11 Caïssa Open
> 3/11 Älgjakten rond 5
> 3/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 5-7/11 Hasselbacken Open GP-turn
> 9/11 LASK OPEN hängpartier
> 10/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 13-14/11 Mumien Open Lund
> 16/11 LASK OPEN rond 5
> 20/11 Ungdomsserierna
> 21/11 Allskånskan
> 23/11 LASK OPEN rond 6
> 24/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 26-28/11 Juniorallsvenskan Stockholm
> 30/11 LASK OPEN hängpartier
> 1/12 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 4/12 Växjö SK-LASK Elitserien
> 4/12 LASK III-LASK II div I:4
> 5/12 Eksjö SK-LASK Elitserien
> 5/12 SK Mumien-LASK III div I:4
> 5/12 Helsingborgs SS-LASK IV div II:8
> 7/12 LASK OPEN rond 7
> 8/12 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 11/12 Ungdomsserierna
> 12/12 Allskånskan
> 14/2 Blixt-KM
> 17-19/12 Malmö Open & MSF Open

Play online chess


2700chess.com for more details and full list

Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga